Umělá Inteligence a proměna pracovního trhu
V tomto článku se budeme věnovat poměrně zásadní otázce dneška a to: „Nahradí nás někdy umělá inteligence?“
Odpověď je velmi komplexní, ale pokusíme se s její pomocí vyřešit otázku: „Co dělat, aby mě nenahradila AI? “
Umělá inteligence je už dneska lepší v některých aspektech než člověk, nicméně jsou tu i faktory, kde člověk stále vyhrává a troufneme si tvrdit, že ještě minimálně nějakou dobu vyhrávat bude.

Popis AI
Dnes existují AI nástroje na generování obsahu, řízení robotů, vytváření videí, generování obrázků atd. To, co jsme teďka vyjmenovali není zdaleka ani polovina toho co dnes existuje. Kromě toho se AI vyvíjí extrémně rychle, před pár lety ještě skoro nic jako umělá inteligence neexistovalo a dneska už je to věc s mnoha schopnostmi, kterou používá spousta lidí. Když se na to díváme z tohoto hlediska, tak to až skoro vypadá, že veškerá lidská činnost bude do pár let kompletně nahrazena umělou inteligencí a že se už v podstatě nemá smysl snažit tuto realitu změnit.
Naštěstí to pravda zatím není, protože jakoukoliv umělou inteligenci spojuje jedna vlastnost, kterou neumí žádný z těchto nástrojů. Tou vlastností je přemýšlení. Možná si říkáte, že to není pravda, protože když například zadáte nějakou komplexnější otázku do chatgpt, tak tento nástroj dokáže vygenerovat odpověď, která by vás nenapadla. Ale to stejně není důkaz, že přemýšlí.
Protože AI má k dispozici mnohem více informací než člověk. Představme si to jako bychom měli celý internet v hlavě. To je mnohem více informací, než má kdejaký člověk. Ale i přesto zatím nedokázala tyto informace žádným způsobem rozvinout. Pouze s nimi pracuje a vytváří odpovědi a výtvory, které jsou kombinací dostupných informací (dat).
Silné stránky člověka
Tento web se zabývá vesmírem a studování vesmíru a obecně fyzika je skvělým příkladem toho co člověk dokáže a AI ne. Jako konkrétní příklady můžeme zvolit třeba Alberta Einsteina nebo Isaaca Newtona. Tito dva muži dokázali něco, k čemu se zatím umělá inteligence ani nepřiblížila. Dokázali objevit nové pohledy na fungování celého vesmíru a posunuli naše poznání o až neuvěřitelně velký skok dopředu.
O umělé inteligenci se mluví jako o něčem, co nás všechny nahradí velmi často, teď jsme si ale řekli, že to není tak úplně pravda. Proč se ale o AI mluví jako o něčem tak závažném?
Je to poměrně logické. O AI se hovoří, že nahradí naše pracovní pozice proto, že je to skutečně pravda, ale musíme rozlišovat pojmy jako nahrazení pracovních pozic a vymizení práce jako takové.

Když přišlo zemědělství, tak se také role každého člověka změnili pro lidi před zemědělstvím až nepředstavitelným způsobem. Velmi podobná věc může nastat i v případě umělé inteligence. Některé pracovní pozice vzniknou jiné se omezí na minimum nebo zaniknou.
Jsou tedy všechny obavy zbytečné?
Ne nejsou, protože procento pracovních pozic, které zaniknou, bude pravděpodobně větší než procento pozic, které vzniknou. A co hůř, budou existovat lidé, kteří ať se budou snažit sebevíce, tak pro ně bude dost těžké takovou pracovní pozici zvládnout. Proč? Protože na to nejsou připraveni a od přírody na to nejsou dostatečně chytří, aby se bez přípravy rychle přizpůsobili.
Pracovní pozice, které vzniknou, budou vyžadovat schopnosti, které umělá inteligence nemá a upřímně, jsou to docela cenné schopnosti, které rozhodně nemá každý.
Dneska hodně lidí pracuje způsobem, kdy schopnosti, které nemá AI skoro nebo vůbec nepoužívají. Fungují velmi jednoduchým způsobem, můžeme říct až algoritmem, kdy jim někdo (zaměstnavatel) řekne, co mají dělat, aby dostali peníze a oni jen plní tento úkol dokola a dokola.

Chytrý jako Newton
Každý nemusí být chytrý jako Newton nebo Einstein, aby dokázal produkovat práci, kterou AI nezvládne. Pracovní pozice, které nevyžadují, žádné schopnosti přemýšlení a uvažování nad problémy, už dnes jsou nahrazovány umělou inteligencí. Jako příklad můžeme uvést prodavače v obchodě. Tato pracovní pozice je už dnes nahrazována samoobslužnými pokladnami.
Vytvořme si škálu všech pracovních příležitosti. Na jeden konec můžeme dát prodavače/čku a na druhý konec můžeme dát Isaaca Newtona.
U pozic, které se nacházejí někde mezi bude docházet k tomuto jevu. Ta část práce, která vyžaduje schopnosti, které má prodavač (repetitivní opakování stejného vzorce), bude nahrazována AI. Ta část práce, která vyžaduje schopnosti, které měl Isaac Newton (přemýšlení, uvažování, kladení si otázek pro vyřešení problému) zůstane zachována a bude vyžadována.
To tedy znamená, že pokud se vaše pracovní pozice blíží na naší škále spíš k prodavačovi, tak vaše práce bude z větší části nahrazena AI a počet pracovních míst na této pozici se sníží. Pokud se vaše pracovní pozice blíží na naší škále spíše k Isaacu Newtonovi, tak vetší část vaší práce nahrazena nebude. Ovšem stále může dojít k tomu, že počet pracovních míst se sníží, to už závisí na tom, jak moc se na naší škále blíží vaše práce k Newtonovi
Nové pracovní pozice
Před chvílí jsme si řekli, jak se promění pracovní pozice, které už dnes existují. Kdyby toto byla jediná statistika, tak bychom na tom byli docela špatně, protože skoro u všech případů pracovních pozic, které už dnes existují bude docházet k snížení počtu pracovních míst. Naštěstí také vlivem AI bude docházet i k vytváření nových pracovních příležitostí, které se budou převážně zabývat spravováním a obecně prací s umělou inteligencí
Co dělat abych uspěl/a?
Bohužel problém začíná už i v době, kdy je velmi těžké si ho uvědomit a to ve škole. V České republice se už velmi dlouho hovoří, že školský systém je zastaralý a měla by se udělat reforma, nicméně nikdo se do této reformy nechce pustit, protože je velmi těžké stanovit to, jak to udělat správně a nikdy se nezalíbíte všem. Proto to u nás bohužel stále funguje způsobem, kdy se oceňují (známkou) schopnosti, které jsou z velké části nahraditelné umělou inteligencí.

Samozřejmě nelze to takto generalizovat a říci, že celé školství je špatné, ale veliká část má nějaké mouchy a možná ještě větší problém je, že většinu rodičů zajímá to jaké máte známky. I když to netvrdí, tak když dostanete špatnou známku, jsou na vás naštvaní, protože nemají čas řešit to, co reálně umíte, tak váš výkon hodnotí pouze na základě hodnocení, které jak jsme si řekli, někdy oceňuje v dnešní době irelevantní schopnosti.
Je proto dobrá strategie, když se ve škole soustředíte obecně na všechno co vám říkají abyste měli alespoň uspokojivé známky a zároveň dáváte větší pozornost tomu, co je důležité ne pro školu, ale pro úspěch obecně. To jsou schopnosti jako přemýšlení o problémech, kladení si otázek a ne jenom fungování podle jednoduchého vzorce, který škola vyžaduje (abys uspěl (dostal jedničku) musíš se naučit (našprtat) tohle). Sice vás za to nikdo formálně neocení, ale věřte, že jednou se vám to vyplatí.
Na druhou stranu je vlastně docela pozitivní, že je náš školský systém špatně nastavený, protože když to většina lidí dělá špatně, tak není tak těžké to dělat aspoň trochu lépe než většina.
Pokud už do školy nechodíte a chodíte do práce, tak je dobré si analyzovat to co děláte a zlepšovat se ve schopnostech, které se budou pomocí AI špatně nahrazovat.
Další članky tohoto webu, které by se vám mohly líbit jsou
Informace v tomto článku jsou především z vlastní hlavy, ale obecně na tomto webu je jedním z našich hlavních zdrojů jedna z velmi dobrých knih o vesmíru, kterou naleznete